Translations by JerzyV

JerzyV has submitted the following strings to this translation. Contributions are visually coded: currently used translations, unreviewed suggestions, rejected suggestions.

150 of 76 results
204.
In between the top and bottom panels is an image that covers the entire desktop. This is the desktop background (often referred to as your ``wallpaper''), and the one you see in front of you belongs to the default Ubuntu 10.04 theme known as \emph{Ambiance.} To learn more about customizing your desktop including changing your background, see the section on \seclink{sec:customizing-desktop} below.
2010-06-19
Mezi horním a dolním panelem je umístěn obrázek zakrývající celou plochu. Je to pozadí pracovního prostředí (často uváděné jako vaše "tapeta"). Tu, kterou vidíte právě před sebou, náleží ke grafickému tématu přednastavenému v Ubuntu 10.04 známému jako \emph{Ambiance.}. Více o úpravách pracovního prostředí je uvedeno v části v části \seclink{sec:customizing-desktop} níže.
206.
When you open a program in Ubuntu (such as a web browser or a text editor\dash see \chaplink{ch:default-applications} for more information on using programs), a \emph{window} will appear on your desktop. If you have used another operating system before, such as Microsoft Windows or Mac \acronym{OS~X}, you are probably familiar with the concept of a ``window''\dash the box that appears on your screen when you start a program. In Ubuntu, the top part of a window (the \emph{titlebar}) will have the title of the window in the center, and three buttons in the top left corner. From left to right, these buttons \emph{close}, \emph{minimize}, and \emph{maximize} the window. Additionally, you can right-click anywhere on the titlebar for a list of other window management options.
2010-06-19
Když v Ubuntu otevřete program (např. webový prohlížeč nebo textový editor\dash see \chaplink{ch:default-applications} pro více informací o používání programů), \emph{window} se otevře na vaší ploše. Pokud jste předtím používali jiný operační systém jako např. Microsoft Windows nebo Mac \acronym{OS~X}, pravděpodobně jste se již setkali s konceptem "okna"\dash , které se objeví po startu programu. V Ubuntu má horní část okna the \emph{titlebar}) název uprostřed a tři tlačítka v levém horním rohu. Zleva doprava se nachází tlačítka \emph{close}, \emph{minimize}, a \emph{maximize} okno. Také je možné kliknout pravým tlačítkem myši kdekoliv v titulku okna pro zobrazení seznamu dalších možností ovládání okna.
209.
To \emph{close} a window, click on the ``$\times$'' in the upper left corner of the window\dash this will be the first button. Immediately to the right of this is a downward-pointing arrow that is used to \emph{minimize} the window to the bottom panel of your desktop. Once minimized the window will no longer be visible, however, its corresponding button in the bottom panel will remain, indicating the program is still running in the background. Clicking this button will \emph{restore} the window to its original position. Finally, the button to the far right of the titlebar will \gls{maximize} the window, making it fill the entire screen. Clicking this button again will return the window to its original size.
2010-06-19
Pro \emph{close} okna klikněte na ``$\times$'' v horním levém rohu okna\dash na první tlačítko. Hned nalevo od tohoto tlačítka je dolů ukazující šipka, která slouží k \emph{minimize} okna do dolního panelu pracovní plochy. I když není okno více viditelné, příslušné tlačítko na dolním panelu signalizuje, že program stále běží na pozadí. Kliknutí na toto tlačítko opět vrátí okno do jeho původní velikosti.
251.
Browsing files on your computer
2010-06-20
Procházení souborů ve vašem počítači
283.
Using multiple tabs and multiple Nautilus windows
2010-06-20
Pužitím více karet a více oken Nautilu
294.
An alternative way of hiding the panel is to do so manually. Clicking on \button{Show hide buttons} will add a button to each side of the panel that can be used to hide it from view. By default these buttons will display directional arrows, however, you can select the \button{Arrows on hide buttons} option to remove the arrows and just have plain buttons. Clicking one of these \emph{hide buttons} on the panel will slide it across the screen and out of view, leaving just the opposite hide button in sight which you can click to bring it back. \marginnote{By default, Ubuntu requires that you maintain at least one panel on the desktop. If you prefer a Microsoft Windows feel, a panel at the bottom of the desktop can be set to start programs as well as select between open windows. Alternatively, if you prefer a Mac \acronym{OS~X} look you can keep a panel at the top and add an applications dock such as \application{Docky}, \application{Avant Window Navigator} (\acronym{AWN}), or \application{Cairo-Dock}. These are all available in the \application{Ubuntu Software Center}, which is discussed further in \chaplink{ch:software-management}.} The \button{Background} tab in the Panel Properties window allows you to change the appearance of the panel. By default, this is set to \button{None (use system theme)}, meaning that your desktop theme will dictate the appearance of the panel (we will look at how to change your desktop theme below). If you prefer, you can choose your own panel color by selecting the \button{Solid color} button, then opening the color select window. You can also set the panel transparency using the slider. Alternatively, you can click the \button{Background image} button if you have an image or pattern stored on your computer that you would like to use as your panel background. Use the file selector to locate the background image in your computer, then click \button{Open} to apply the change.
2010-06-20
Druhou možností schování panelu je udělat to ručně. Kliknutím na \button{Show hide buttons} přidá tlačítko na každou stranu panelu, které je možné použít k jeho skrytí. Ve výchozím nastavení zobrazí tato tlačítka směrové šipky, můžete však zvolit \button{Arrows on hide buttons} možnost odebrat šipky a používat prázdná tlačítka. Kliknutím na tato \emph{hide buttons} na panelu jej posune přes obrazovku pryč z dohledu. Viditelné zůstane pouze protilehlé tlačítko, na které můžete kliknout pro vrácení zpět. \marginnote{By default, Ubuntu vyžaduje udržovat alespoň jeden panel na ploše. Pokud vyžadujete vzhled podobný Microsoft Windows, panel v dolní části pracovní plochy můžete využívat ke spouštění programů i k přepínání mezi otevřenými okny. Volitelně, pokud preferujete vzhled podobný \acronym{OS~X} Macu, můžete si ponechat horní panel a přidat si programový dok jako jsou např. \application{Docky}, \application{Avant Window Navigator} (\acronym{AWN}), nebo \application{Cairo-Dock}. Tyto aplikace jsou dostupné v \application{Ubuntu Software Center}, který je dále podrobně probírán. \button{Background} záložka v okně Vlastnosti panelu umožňuje změnit vzhled panelu. Ve výchozím nastavení je nastaven na \button{None (use system theme)}, což znamená, že váš motiv vzhledu pracovní plochy bude určovat vzhled panelu (na to, jak změnit motiv pracovního prostředí se podíváme níže). Podle potřeby můžete také vybrat vaši vlastní barvu panelu zvolením \button{Solid color} tlačítka, které otevře okno výběru barev. Je možné rovněž nastavit průhlednost pomocí posuvníku. Další možností je kliknout na \button{Background image} tlačítko, pokud máte nějaký obrázek nebo vzorek uložený ve vašem počítači a chcete jej použít jako pozadí panelu. Použijte výběrové tlačítko k nalezení obrázku pozadí ve vašem počítači a poté klikněte na \button{Open} pro uložení změny.
2010-06-20
Druhou možností schování panelu je udělat to ručně. Kliknutím na \button{Show hide buttons} přidá tlačítko na každou stranu panelu, které je možné použít k jeho skrytí. Ve výchozím nastavení zobrazí tato tlačítka směrové šipky, můžete však zvolit \button{Arrows on hide buttons} možnost odebrat šipky a používat prázdná tlačítka. Kliknutím na tato \emph{hide buttons} na panelu jej posune přes obrazovku pryč z dohledu. Viditelné zůstane pouze protilehlé tlačítko, na které můžete kliknout pro vrácení zpět. \marginnote{By default, Ubuntu vyžaduje udržovat alespoň jeden panel na ploše. Pokud vyžadujete vzhled podobný Microsoft Windows, panel v dolní části pracovní plochy můžete využívat ke spouštění programů i k přepínání mezi otevřenými okny. Volitelně, pokud preferujete vzhled podobný \acronym{OS~X} Macu, můžete si ponechat horní panel a přidat si programový dok jako jsou např. \application{Docky}, \application{Avant Window Navigator} (\acronym{AWN}), nebo \application{Cairo-Dock}. Tyto aplikace jsou dostupné v \application{Ubuntu Software Center}, který je dále podrobně probírán. \button{Background} záložka v okně Vlastnosti panelu umožňuje změnit vzhled panelu. Ve výchozím nastavení je nastaven na \button{None (use system theme)}, což znamená, že vaše téma vzhledu pracovní plochy bude určovat vzhled panelu (na to, jak změnit téma vzhledu pracovního prostředí se podíváme níže). Podle potřeby můžete také vybrat vaši vlastní barvu panelu zvolením \button{Solid color} tlačítka, které otevře okno výběru barev. Je možné rovněž nastavit průhlednost pomocí posuvníku. Další možností je kliknout na \button{Background image} tlačítko, pokud máte nějaký obrázek nebo vzorek uložený ve vašem počítači a chcete jej použít jako pozadí panelu. Použijte výběrové tlačítko k nalezení obrázku pozadí ve vašem počítači a poté klikněte na \button{Open} pro uložení změny.
321.
Managing your computer
2010-06-20
Správa vašeho počítače
343.
Working with Ubuntu
2010-06-20
Práce s Ubuntu
396.
Connecting to a wireless network for the first time
2010-06-20
První připojení k bezdrátové síti
457.
Most core Firefox help content here is adapted from Firefox help documentation, licensed under the CC-BY-SA 3.0 license.
2010-06-20
Většina obsahu nápovědy k aplikaci Firefox zde je převzato z dokumentace nápovědy Firefoxu, licencované pod CC-BY-SA 3.0 licencí.
462.
Once you have connected to the Internet, you should be able to browse the web with Ubuntu. \application{Mozilla Firefox} is the default application for browsing the web in Ubuntu.
2010-06-20
Jakmile jste připojeni k internetu, měli byste být schopni prohlížet webové stránky v Ubuntu. Výchozím prohlížečem webu v Ubuntu je \application{Mozilla Firefox}.
467.
Viewing your homepage
2010-06-20
Zobrazení vaší domovské stránky.
562.
Searching within a page
2010-06-20
Hledání na webové stránce.
564.
You may want to look for specific text within a web page you are viewing. To find text within the page you are currently viewing in Firefox:
2010-06-20
Možná budete chtít vyhledat určitý text na webové stránce, kterou prohlížíte. Pro nalezení textu na stránce, kterou právě prohlížíte ve Firefoxu:
565.
Press \keystroke{Ctrl+F} or choose \menu{Edit \then Find} to open the \button{Find Toolbar} at the bottom of Firefox.
2010-06-20
Stiskněte \keystroke{Ctrl+F} nebo zvolte \menu{Edit \then Find} pro otevření \button{Find Toolbar} v dolní části Firefoxu.
566.
Enter the text you want to find into the \button{Find} field in the Find Toolbar. The search automatically begins as soon as you type something into the field.
2010-06-20
Vložte text, který chcete nalézt, do \button{Find} pole v panelu Najít. Hledání je automaticky spuštěno jakmile začnete cokoli psát do tohoto pole.
567.
Once some text has been matched on the web page, you can:
2010-06-20
Jakmile je nějaký text nalezen na webové stránce, můžete:
568.
Click \button{Next} to find text in the page that is below the current cursor position.
2010-06-20
Klikněte na \button{Next} k nalezení textu na stránce, který se nachází pod současnou pozicí kurzoru.
569.
Click \button{Previous} to find text that is above the current cursor position.
2010-06-20
Klikněte na \button{Previous} k nalezení textu na stránce, který se nachází nad současnou pozicí kurzoru.
570.
Click on the \button{Highlight all} button to highlight occurrences of your search words in the current page.
2010-06-20
Klikněte na tlačítko \button{Highlight all} pro zvýraznění výskytu hledaných slov na aktuální stránce.
571.
Select the \checkbox{Match case} option to limit the search to text that has the same capitalization as your search words.
2010-06-20
Zaškrněte možnost \checkbox{Match case} k omezení hledání textu, který má stejnou velikost písmen jako vámi hledaná slova.
572.
To find the same word or phrase again, press \keystroke{F3} or choose \menu{Edit \then Find Again} from the menubar.
2010-06-20
Pro opětovné hledání stejného slova nebo fráze, stikněte \keystroke{F3} nebo vyberte \menu{Edit \then Find Again} z menu.
573.
Copying and saving pages
2010-06-20
Kopírování a ukládání webových stránek
574.
With Firefox, you can copy part of a page so that you can paste it elsewhere, or save the page or part of a page as a file on your computer.
2010-06-20
Ve Firefoxu můžete kopírovat část stránky tak, že ji můžete vložit někam jinam anebo uložit stránku (její část) jako soubor do vašeho počítače.
575.
Copying part of a page
2010-06-20
Kopírování části stránky
576.
To copy text from a page:
2010-06-20
Zkopírovat text ze stránky:
577.
Highlight the text with your mouse.
2010-06-20
Označte text pomocí myši.
578.
Choose \menu{Edit \then Copy} from the menubar.
2010-06-20
Vyberte \menu{Edit \then Copy} v hlavní nabídce.
579.
You can paste the text into other programs.
2010-06-20
Text můžete vložit do jiných programů.
580.
To copy a link (\acronym{URL}) or an image link from a page:
2010-06-20
Pro zkopírování odkazu (\acronym{URL}) nebo odkazovaného obrázku ze stránky:
581.
Position the pointer over the link or image.
2010-06-20
Umístěte kurzor nad odkaz nebo obrázek.
582.
Right-click on the link or image to open a popup menu.
2010-06-20
Klikněte pravým tlačítkem myši na odkaz nebo obrázek pro otevření kontextové nabídky.
583.
Choose \menu{Copy Link Location} or \menu{Copy Image Location}. If an image is also a link, you can choose either menu item.
2010-06-20
Zvolte \menu{Copy Link Location} nebo \menu{Copy Link Location}. Pokud je obrázek také odkaz, můžete zvolit obojí.
584.
You can paste the link into other programs or into Firefox's Location Bar.
2010-06-20
Odkaz můžete vložit do jiných programů nebo do adresního řádku Firefoxu.
585.
Saving all or part of a page
2010-06-20
Ukládání celé stránky nebo její části.
586.
To save an entire page in Firefox:
2010-06-20
Pro uložení celé stránky ve Firefoxu:
587.
Choose \menu{File \then Save Page As} from the menubar. Firefox should open the \window{Save As} window.
2010-06-20
Zvolte \menu{File \then Save Page As} z hlavní nabídky. Firefox otevře okno \window{Save As}.
588.
Choose a location for the saved page.
2010-06-20
Vyberte umístění ukládané stránky.
589.
Type a file name for the page, and click \button{Save}.
2010-06-20
Vypište název stránky a klikněte na \button{Save}.
590.
To save an image from a page:
2010-06-20
Pro uložení obrázku ze stránky:
591.
Position the mouse pointer over the image.
2010-06-20
Umístěte kurzor myši nad obrázek.
592.
Right-click on the image to display a popup menu.
2010-06-20
Kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek vyvoláte kontextovou nabídku.
593.
Choose \menu{Save Image As}. Firefox should open the \window{Save Image} window.
2010-06-20
Zvolte \menu{Save Image As}. Firefox otevře okno \window{Save Image}.
594.
Choose a location for the saved image.
2010-06-20
Vyberte umístnění ukládaného obrázku.
595.
Enter a file name for the image and click \button{Save}.
2010-06-20
Vypište název obrázku a klikněte na \button{Save}.
596.
Changing your homepage
2010-06-20
Změna domovské stránky
597.
By default, Firefox will show the \textbf{Ubuntu Start Page} when you start Firefox. If you prefer to display another page when you start Firefox, you will need to change your homepage preference.
2010-06-20
Firefox ve výchozím nastavení, když jej spustíte, zobrazí \textbf{Ubuntu Start Page}.
599.
To change your homepage:
2010-06-20
Pro změnu domovské stránky:
600.
Navigate to the page that you would like to become your new homepage.
2010-06-20
Přejděte na stránku, kterou byste rádi nastavili jako svou novou domovskou.