Browsing Slovak translation

Don't show this notice anymore
Before translating, be sure to go through Ubuntu Translators instructions.

These translations are shared with Nautilus main series template nautilus.

12 of 2 results
383.
Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
Kompromis rýchlosti pri zobrazení počtu súborov v priečinku. Ak je nastavené na „always“, položky sa vždy spočítajú, aj keď je priečinok na vzdialenom serveri. Ak je nastavené na „local_only“, počet sa zobrazí iba pre lokálne priečinky. Hodnota „never“ vypne počítanie počtu položiek.
Translated by helix84 on 2011-05-18
Located in ../libnautilus-private/org.gnome.nautilus.gschema.xml.in.h:10
391.
For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
Pre používateľov s myšou, ktorá má tlačidlá „dopredu“ a „dozadu“, určí tento kľúč, či sa pri stlačení niektorého z nich vykoná v Nautile nejaká operácia.
Translated by helix84 on 2010-09-16
Located in ../libnautilus-private/org.gnome.nautilus.gschema.xml.in.h:18
12 of 2 results

This translation is managed by Ubuntu Slovak Translators, assigned by Ubuntu Translators.

You are not logged in. Please log in to work on translations.

Contributors to this translation: 6205, Dusan Kazik, Fpfilko, Frantisek Elias, František Horínek, Marcel Telka, Marián Bača, Martin, Milan Slovák, Misl1, P_E_T_O, Pavol Klačanský, Peter Mráz, helix84, tuharsky.